KALAMIES.COM - KAIKKI KALASTUKSESTA

Etusivu
Uutiset
Reissuraportit
Kalalajit
Muita tarinoita
Kalamiehen tavarat
Kalamies kokkaa
Linkit
RSS uutisotsikot
Foorumi
Kuvagalleria
Haku
Kalamies.com Chat
Kalamies.com Kauppa
Advertisement
Kirjautuminen
Kirjautuessasi sisään sitoudut noudattamaan sääntöjä.






Salasana unohtunut?
Ei vielä käyttäjätunnusta? Luo tunnus


Kun luot tunnuksen sinulle lähetetään sähköpostia antamaasi osoitteeseen. Jos sitä ei ilmesty, tarkasta SPAM/JUNK MAIL hakemistosi, sillä se saattaa olla siellä. Lisää HOTMAIL tai muihin spämmärifilttereitä ylläpitäviin sähköpostipalveluihin *@kalamies.com sähköpostiosoite tunnettuihin (trusted) sähköpostiosoitteisiin ennen tunnuksen luomista niin postit eivät joudu hukkaan, tulevaisuudessakaan. Jos et löydä tai et ole saanut rekisteröintisähköpostia on sähköpostiosoitteesi todennäköisesti väärin tai bittiavaruus on kutsunut. Ota tällöin yhteyttä ylläpitoon (admin(at)kalamies.com).

Advertisement

Meritaimenen alamitta nostettiin 50 senttiin
Lukijan arvio: / 1
HuonoParas 
Kirjoittanut Kalamies.com   
25.04.2008
Meritaimenen alamitta 50 senttimetriin, verkkokalastukseen uusia rajoituksia

Helsinki 25.4.2008

Kalastusasetuksessa määriteltyä meritaimenen alamittaa on nostettu aikaisemmasta 40 senttimetristä 50 senttimetriin. Tämän lisäksi kotitarve- ja virkistyskalastus yleisellä vesialueella meressä ja Suomen talousvyöhykkeellä on tästä lähin rajoitettu pohjaverkkojen tai pohjaverkkopyydysten osalta verkkoihin, joiden yhteispituus on enintään 600 metriä pyyntikuntaa kohden. Muutosten tavoitteena on meritaimenen luonnonkantojen elpymisen tukeminen.

 

 

Kalastusasetukseen tehdyt muutokset tulivat voimaan 15. huhtikuuta 2008. Kalastajien tulee siten nyt alkavalla kalastuskaudella ottaa huomioon nämä uudet kalastusmääräykset.

 

Asetuksen muutoksella määriteltiin myös, että 180 metriä ylittävät pintaverkot tai pintaverkkopyydykset pyyntikuntaa kohden ovat ammattimaiseen kalastukseen tarkoitettuja pyydyksiä. Kyseisen pituuden ylittävät pintaverkot ovat siten yleisellä vesialueella meressä ja Suomen talousvyöhykkeellä ainoastaan ammattikalastajien käytössä. EU:n säännösten perusteella merilohen alamitta alennettiin Perämerellä 60 senttimetristä 50 senttimetriin ja ajoverkkojen käyttö kiellettiin koko merialueella kaikilta kalastajaryhmiltä.

Kalastusasetukseen lisättiin määritelmä pohja- ja pintaverkoista. Pohjaverkolla ja pohjaverkkopyydyksellä tarkoitetaan pohjaan asetettua verkkoa, joka ei ulotu kolmea metriä lähemmäksi veden pintaa. Pintaverkolla ja pintaverkkopyydyksellä tarkoitetaan pintaan tai lähemmäksi kuin kolme metriä pinnasta asetettua verkkoa.

Lisätietoja maa- ja metsätalousministeriöstä:
Neuvotteleva virkamies Orian Bondestam, p. (09) 160 53162


lähde: http://www.mmm.fi/fi/index/ministerio/tiedotteet/080425_kalastus.html

 


Lisää suosikkeihin (0) | Lainaa tämä artikkeli sivuillesi

Kommentoi ensimmäisenä
RSS kommentit

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kirjoittaa kommentteja.
Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Edellinen   Seuraava >
Etsi! Kalamies.com
Google Custom Search
Lowrance Sää
Lowrance sää
Klikkaa karttaa nähdäksesi sääennusteet
Tapahtumakalenteri
« < Heinäkuu 2008 > »
M T K T P L S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
« < Elokuu 2008 > »
M T K T P L S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tapahtumat
Sat Jul 26
Lohjajärvi Cup osakilpailu
Fri Aug 08
Savonlinnan Kalan Vonkale -markkinat
Sat Aug 09
Savonlinnan Kalan Vonkale -markkinat
Sat Aug 09
Heinolan Kalamarkkinat
Sun Aug 10
Savonlinnan Kalan Vonkale -markkinat
Sun Aug 10
Heinolan Kalamarkkinat