Mainospalkki
Etusivu Uutiset Norja syyttää Suomea Tenon lohen vaarantamisesta
Norja syyttää Suomea Tenon lohen vaarantamisesta
Käyttäjän arvio: / 0
HuonoinParas 
AddThis Social Bookmark Button

Norja syyttää Suomea Tenon lohen vaarantamisesta. Norjan ympäristöministeriön osastopäällikön mukaan Suomi on haluton rajoittamaan lohen kalastusta Tenolla, mikä uhkaa hävittää osan joen lohikannoista.

 

Osastopäällikkö Steinar Hermansen kertoo Norjan yleisradiolle, että Suomi ei ole taipunut Norjan vaatimuksiin kalastuksen rajoituksista, koska se olisi vaikeaa toteuttaa Suomen puolella.

 

- Suomalaiset sanovat, että Norjan ehdotukset ovat sinänsä hyviä, mutta niiden toteuttamiseen tarvitaan enemmän aikaa.

 

Hermansen painottaa, että molempien maiden pitää ottaa asia vakavasti ja rajoittaa lohestusta Tenossa.

 

- Suurin osa lohikannoista on yhteisiä, ja siksi pitää toimia molemmilla puolilla rajaa. Suurimmassa vaarassa ovat joidenkin Tenon sivujokien lohet.

 

Tilastojen mukaan Tenon lohisaalis putosi viime vuonna lähes puoleen toissa vuodesta.

 

Lähde: Yle

Kommentit (3)
  • Kaalihäkki

    "Suomi ei ole taipunut Norjan vaatimuksiin kalastuksen rajoituksista, koska se olisi vaikeaa toteuttaa Suomen puolella."

    Miksihän se on täällä niin vaikeaa toteuttaa jos kerran norskin puolella onnistuu...Kannattaisi ehkä välillä ajatella asiaa kalakantojen näkökulmasta eikä niin, että saadaan vain mahdollisimman suuri rahallinen hyöty lohen pyytämisestä.

    Toivottavasti Norja pitää vaan tiukan linjan, niin ehkä Suomikin sitten taipuu fiksuihin ratkaisuihin tuossa asiassa.

  • Miekö

    Eikhän sole tenovuono edelhen se pahin lohentappopaikka. Ei sillä etteikö se lohi tarttis parempaa hoitoa meänki toimesta, niinkö moni muuki kala ja joki.

  • Anonyymi  - Vapaa-ajankalastaja

    Kumma juttu muuten että Norjasta löytyy satoja lohi- ja taimenjokia ja puroja, ja Suomesta montako..?
    Mutta miskäs teet kun tässä maassa asustaa ainakin pohjoismaiden tyhmin kansa. :angry:

Lisää kommentti
Omat tietosi:
Kommentit:
[b] [i] [u] [s] [url] [quote] [code] [img]   
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch::(:shock:
:X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s :!::?::idea::arrow:
Turvallisuus
Kirjota oheiseen kenttään späm-koodi jonka näet viereisessä kuvassa.
 

Tapahtumakalenteri

Touko 2012
M T K T P L S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Tapahtumat

Ei tapahtumia